Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Které živiny jsou důležité pro správnou činnost štítné žlázy?

Článek vytvořen: pondělí, 29. května 2023, 18:54.34
Poslední změna: pondělí, 29. května 2023, 19:11.27

Problémy se štítnou žlázou trápí stále větší skupiny lidí, přitom jsou více zastoupeny u žen. Při problémech se štítnou žlázou převládá snížená činnost štítné žlázy. Příznaky snížené činnosti štítné žlázy jsou velmi různorodé, jelikož hormony štítné žlázy ovlivňují téměř všechny tkáně a orgány v těle. Problémy se štítnou žlázou mají mnozí lidé a často si to ani neuvědomují, resp. jsou přehlíženy, neboť projevy nedostatečné činnosti štítné žlázy mohou být často snadno zaměnitelné s jinými chorobami. Celkově podle odhadů cca 4-10% populace v Evropě trpí buď diagnostikovanou nebo nediagnostikovanou sníženou činností štítné žlázy.

Mnozí z vás jste asi překvapeni, které látky kromě jódu a selenu příznivě ovlivňují činnost štítné žlázy. Které živiny jsou tedy důležité pro správnou činnost štítné žlázy?

Jód – má zásadní význam pro tvorbu a aktivitu hormonů štítné žlázy. Nízký příjem jódu může vést k nedostatečné tvorbě hormonů štítné žlázy. Podle WHO má až 56,9 % Evropanů příliš nízký příjem jódu. Příliš vysoký přísun jódu může způsobit oxidační stres a podpořit zánětlivé procesy štítné žlázy. Proto by se při zánětu (autoimunite) štítné žlázy jód neměl užívat ve vysokých dávkách.

Selen. Pokud je organismus člověka špatně zásoben selenem, riziko poškození štítné žlázy se může zvýšit. Selen hraje důležitou roli při ochraně tkání před oxidačním stresem a zánětem. Selen je proto pro štítnou žlázu důležitý jako jód! Selen je po jódu nejdůležitějším stopovým prvkem pro normální funkci štítné žlázy. Koncentrace selenu ve štítné žláze je vyšší než v jiných tělesných tkáních. Selen je součástí enzymů, které se podílejí na aktivaci a deaktivaci hormonů štítné žlázy. Selen chrání štítnou žlázu před oxidačním poškozením a zánětem. I mírný nedostatek selenu může vést ke snížení tvorby hormonů štítné žlázy. Nedostatek jódu a nedostatek selenu se navzájem posilují. Dobré zásobování těla selenem zpomaluje a brání rozvoji autoimunity. Účinky selenu na štítnou žlázu jsou posilovány zejména myo-inositolem.

Myo-inositol je ve vodě rozpustná látka podobná vitamínu. Myo-inositol je součástí buněčné membrány. Buněčná membrána (a tedy i myo-inositol) hraje důležitou roli, aby hormony mohly správně předat zprávu svým cílovým buňkám. Toto platí zároveň i pro hormony štítné žlázy. Myo-inositol se zároveň podílí na prvních krocích při tvorbě hormonů štítné žlázy. Jeho nedostatek může negativně ovlivnit tvorbu, ukládání a vylučování hormonů štítné žlázy a přispět ke zvýšení hladin TSH. Myo-inositol zejména v kombinaci se selenem má imunomodulační a protizánětlivé účinky a zpomaluje autoimunitu. Doplnění 600 mg myo-inositolu a 83 mcg selenu funguje lépe než doplnění samotného selenu a vede ke zlepšení hypotyreózy. Užívání myo-inositolu a selenu snižuje hladiny anti-TPO a anti-Tg v krvi.

Ashwagandha je adaptogen, který zvyšuje fyzickou a duševní výkonnost a uvádí tělo do rovnováhy. Ashwagandha aktivuje štítnou žlázu a zlepšuje funkci štítné žlázy u lidí s hypotyreózou. Ashwagandha snižuje stres a přes snižování stresu příznivě působí na štítnou žlázu. Zároveň snižuje oxidační stres jako faktor spouštějící zánět. Ashwagandha také přímo ovlivňuje štítnou žlázu, čímž zvyšuje tvorbu hormonů štítné žlázy. Ashwaganda může také zvýšit účinek levotyroxinu. Ashwagandha se používá hlavně při snížené činnosti štítné žlázy, ne zvýšené. Studie prokázaly, že Ashwagandha KSM-66 se standardizovaným obsahem na 5% withanolidů snižuje hladiny TSH a zvyšuje hladiny fT4 a fT3 (v rámci normálních hodnot). Výzkumy ukazují, že u lidí s normální funkcí štítné žlázy nemá ashwagandha výrazný vliv na štítnou žlázu, všechny parametry zůstaly v rámci normálních hodnot.

L-tyrosin je aminokyselina, ze které se tvoří hormony štítné žlázy. Při nedostatku tyrosinu chybí základní látka pro výrobu hormonů štítné žlázy. Tělo přijímá tyrosin buď v potravě, nebo si ho umí vyrobit z jiné aminokyseliny, která se jmenuje fenylalanin. Pokud je v těle zánět nebo vysoká tvorba dusíkových volných radikálů, přeměna fenylalaninu na tyrosin se může narušit. Takto může dojít k nedostatku stavebních látek pro výrobu hormonů štítné žlázy.

ThyroFit Plus

ThyroFit PLUS 90 kapslí

Dostupnost: dodání cca 14 dní
Cena: 539,00 Kč / ks