Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Kontrolovaná studie: Chemoterapie versus Biochemoterapie plus Aloe arborescens u pacientů s metastatickým karcinomem

Článek vytvořen: pátek, 8. ledna 2016, 10:51.26
Poslední změna: úterý, 1. března 2016, 08:39.45

Autoři studie: Prof. PAOLO LISSONI, FRANCO ROVELLI, FERNANDO BRIVIO, páter ROMANO ZAGO, MASSIMO COLCIAGO, GIUSEPPINA MESSINA, ADELIO MORA, GIORGIO PORRO (Oddělení radiační onkologie, Klinika San Gerardo, Monza, Milano a Chirurgická klinika v San Gerardo, Monza, Milano, Taliansko).

Do studie bylo zařazeno 240 nemocných s karcinomem (karcinom plic, kolorektální karcinom, rakovina žaludku a slinivky), kteří podstoupili léčbu chemoterapií spolu s aloe nebo bez aloe. Vybrané skupině pacientů byla 6 dní před chemoterapií a během ní podávána orálně aloe (zpracovaná podle receptury pátera Romano Zaga: směs 300 g čerstvých listů Aloe arborescens, 500 g medu a 40 ml 40% alkoholu), a to v dávce 10 ml 3krát denně bez přerušení.

Výsledky této studie potvrzují předchozí prozatímní klinické zkoušky, které prokázaly účinnost extraktů z aloe v paliativní léčbě pacientů s neléčitelným metastatickým karcinomem, a to buď za účelem zlepšení kvality života nebo prodloužení doby přežití (22). Kromě těchto výsledků studie demonstruje účinnost aloe ve spojení s chemoterapií zejména u pacientů se zhoršeným klinickým stavem, u kterých by samostatná chemoterapie z důvodu celkového špatného fyzického stavu nebo jiného významného onemocnění pacienta nepřinesla očekávaný terapeutický přínos.

Protirakovinné vlastnosti aloe byly potvrzeny několika experimenty ve studiích in vitro a in vivo (16, 17), které odkryli, že protirakovinné účinky aloe nesouvisí pouze s její imunomodulačním efektem, jak se dosud tvrdilo, ale také s přímou inhibicí rakovinných buněk pronikáním aloinových molekul. Extrakty z aloe nevykazují jen přímý onkostatický účinek, ale také zvyšují účinnost chemoterapie (regrese tumoru, doba přežití, snižování toxicity). Navíc léčba s aloe kromě prodloužení doby přežití přinesla lepší kvalitu života, zejména pokud jde o zmírnění astenie a únavy. Léčba v kombinaci s aloe zvyšuje cytotoxickou účinnost chemoterapie (což je zvláště patrné u malobuněčného neuroendokrinního karcinomu plic - SCLC). Tento důkaz není překvapivý, protože experimentální studie ukázaly, že onkostatické vlastnosti aloe jsou výraznější při nádorových tkáních neuroendokrinní povahy (13). V každém případě úspěšnost léčby kombinované s aloe závisí i na aktivitě imunomodulačních látek, jako je Acemannan (8, 14). Zvláště zajímavou kombinaci by mohlo reprezentovat spojení aloe a některých cytostatik (např. VNR) při léčbě nemalobuněčného karcinomu plic, protože aloe podle výsledků buď zvyšovala cytotoxickou účinnost cytostatik nebo korigovala jejich nejčastější vedlejší účinek - těžkou zácpu.

Je zřejmé, že nízký počet sledovaných pacientů jednotlivých nádorových histotypů neumožňuje udělat definitivní závěry a budou zapotřebí další studie, aby mohl být lépe prozkoumán skutečný dopad užívání aloe na kvalitu života pacientů s pokročilou rakovinou léčených chemoterapií.

Více: http://iv.iiarjournals.org/content/23/1/171.full nebo PDF článku A Randomized Study of Chemotherapy Versus Biochemotherapy with Chemotherapy plus Aloe arborescens in Patients with Metastatic Cancer.