Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Acetogeniny z gravioly na podporu samoozdravného procesu

Článek vytvořen: pondělí, 31. ledna 2022, 19:59.16
Poslední změna: pondělí, 25. dubna 2022, 13:20.25

Graviola (lat. Annona muricata, známá také pod jménem Guanabana) je malý nenápadný strom pocházející z Peru. Léčivé účinky gravioly lidé využívají již staletí. Naši předkové objevili mimořádné vlastnosti, které mají nejen listy, ale všechny části stromu. Ty dokázaly účinně zužitkovat při problémech nejrůznějšího charakteru. Z jejich znalostí těžíme dodnes. Koncem 19. století začali vědci zkoumat účinky gravioly. Již mnoho let probíhají výzkumy možných protiplísňových, protizánětlivých a především protinádorových vlastností této rostliny. Je neustále podrobována intenzivnímu vědeckému zkoumání a její použití se rozšiřuje po celém světě. Graviola se dnes cíleně pěstuje i v jiných oblastech světa: v Severní Americe, Asii.

Samotný strom dorůstá výšky 8-10 metrů, ale jen v oblastech svého původního výskytu (Amazonie). Plody dorůstají velikosti 20 centimetrů a váží od jednoho do čtyř kilogramů. Graviola se sklízí od ledna do března. Proces sklizně musí být poměrně rychlý, těsně před dozráním ovoce, protože zralé plody jsou velmi těžké. Pokud spadnou, ve většině případů prasknou, a proto jsou nepoužitelné k dalšímu zpracování. Po dozrání je obrovský plod mimořádně citlivý na tlak a rychle se kazí. To je důvod, proč je velmi obtížné vyvážet ovoce do Evropy.

Všestranná graviola. Její šťavnatá žlutobílá dužina s hustými černými semínky chutná sladko-kysele a osvěžující. Prolisovaná šťáva slouží jako základ pro nealkoholické nápoje nebo koktejly. Z uvařené dužiny se připravuje sorbet, pudink, vyrábějí se z ní sladkosti a zmrzlina. Nezralé ovoce se často používá jako zelenina. Chutná podobně jako pražená kukuřice. Domorodci si z listů gravioly rádi připravují čaj. Použít lze kromě listů i kůra, semena a kořeny. Dužinu gravioly často najdeme v mražených ovocných směsích. Kromě mraženého zboží je graviola v Evropě dostupná také jako prášek, čaj, ve formě šťávy, sušeného ovoce, kapslí nebo jako lihový roztok.

Léčivé účinky gravioly lidé využívali již celá staletí. Nejen listy, ale všechny části stromu dokázaly účinně využít při obtížích nejrůznějšího charakteru: kůra, listy a kořeny působí jako přirozené sedativum a pomohou ulevit od problémů způsobených cukrovkou. V přírodní medicíně se listy tropického stromu graviola využívají při různých onemocněních: revma, cukrovka, astma, vysoký krevní tlak, parazitární onemocnění, infekce močového měchýře (cystitida), bakteriální a virové infekce, neuralgie a rakovina.

Jaké látky se nacházejí v graviole: Listy, kůra a plody obsahují cenné přírodní rostlinné látky – flavonoly, flavonoidy (kvercetin, rutin), taniny, steroidy, které lze extrahovat z různých částí rostliny Annona muricata. Všechny tyto látky v přírodě slouží k ochraně rostliny před nepříznivými vlivy prostředí a napadením škůdci. Množství a koncentrace se liší v závislosti na tom, ze kterých částí rostliny byl extrakt vyroben. Avšak těmi rozhodujícími účinnými složkami jsou acetogeniny obsažené v listech gravioly, které vědci neustále intenzivně zkoumají. Zajímavé je, že látky obsažené v listech se dosud nepodařilo laboratorně nahradit. Tady se ukazuje mocné kouzlo matky přírody. Acetogeniny patří do skupiny látek zvaných polyketidy (mastné kyseliny s dlouhým řetězcem) a rostliny si je vytvářejí, aby se chránily před viry, houbami a parazity. Tyto látky mohou podle mnoha studií hrát velmi důležitou roli při léčbě rakoviny, fungují totiž speciálním mechanismem: dokážou selektivně nacházet a vybírat poškozené buňky v těle, aniž by ničily ty zdravé. Poškozené buňky zregenerují a posílí natolik, že se postupně obnoví jejich původní funkce. Celý organismus je tak přirozenou cestou stimulován k samoozdravnému procesu.

Kromě již zmíněných rostlinných látek graviola obsahuje také mnoho živin a vitamínů (vitamin C a antioxidanty), bílkoviny, draslík, vápník, železo a lipidy.

Čím je tedy graviola výjimečná?

• Má antivirové, antimikrobiální a antiparazitické účinky.
• Posiluje obranné funkce organismu.
• Uklidňuje, čímž přispívá k udržení psychické rovnováhy.
• Upravuje krevní tlak.
• Příznivě upravuje hodnoty cukru a tuku v krvi.
• Zmírňuje následky nevhodné stravy a nezdravého životního prostředí.
• Napomáhá při detoxikaci.
• Zvyšuje odolnost imunitního systému a významně posiluje celkovou vitalitu organismu.
• Ideální podpůrná terapie při onkologických onemocněních.

Na trhu je dostupných mnoho druhů výrobků s obsahem gravioly: zde je ale důležité rozlišit, zda obsahují ovocný extrakt, sušené listy, extrakt z listů, kořene nebo semen. Většina výrobků obsahuje mleté, sušené listy nebo extrakt z listů. Určitě platí, že doporučenou denní dávku není vhodné překročit, aby se předešlo podráždění střeva. Vhodné je také pití čaje ze sušených listů. Ale hlavně platí: Nejkvalitnější výrobky jsou vždy z rostlin, které vyrostly na místech, odkud původně pocházejí – z oblasti Amazonie.