Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Dioscorea villosa (Wild Yam) - Smldinec chlupatý

Článek vytvořen: pondělí, 21. března 2016, 18:02.46
Poslední změna: pondělí, 21. března 2016, 22:15.18

Dioscorea (Wild yam, český název: Smldinec chlupatý) je jedna z rostlin, jejichž účinek je významný pro dosáhnutí optimálního množství a balance ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které hrají významnou roli ve zdraví ženy. Dioscorea působí na správné fungování žláz s vnitřní sekrecí. Pomáhá stabilizovat a normalizovat hladiny hormonů jak u žen, tak i u mužů a zpomaluje proces stárnutí. Táto léčivá rostlina napomáhá regulovat menstruační cyklus a  zmírňovat nepříjemné symptomy doprovázející období klimakteria (návaly horka, pocení, bušení srdce, únava, poruchy spánku, deprese, závratě, emocionální výkyvy). Má výrazné antioxidační schopnosti, působí antirevmaticky, má vitalizační a omlazující efekt, pomáhá také při revmatoidní artritidě, bolestech dělohy, při zánětech žlučníku a vaječníků. Působí proti křečím zažívacího a reprodukčního ústrojí, uvolňuje svaly, což zmírňuje kolikové bolesti spojené se syndromem dráždivého střeva a při menstruačních bolestech.

Dioscorea obsahuje substanci diosgenin (steroidní sapogenin), který pomáhá tělu vyrábět DeHydroEpiAndrosteron (DHEA). Je to jeden z hormonů, který je poměrně často podceňován. Produkují ho nadledvinky a jeho hladina klesá s přibývajícím věkem. DHEA se může v těle přeměňovat na hormony testosteron a estradiol, které jsou nezbytné pro zdraví mužů a žen. Hormon DHEA pomůže nejen vypracovat pěknou postavu, ale zlepšuje i celkovou kvalitu života a má řadu pozitivních účinků: podporuje imunitní systém, zvyšuje sexuální potenci, snižuje hladinu krevního cukru, příznivě působí na pokožku. Jako stimulant pro zvýšení průtoku žluči pomáhá zmírnit přetížení jater, žlučníkovou koliku, doporučuje se při žlučových kamenech, ledvinových problémech a revmatických potížích.

Existuje souvislost mezi poklesem hladiny DHEA a stárnutím: úroveň hladiny DHEA hovoří o délce našeho života. V jedné studii podávali ženám i mužům denně 50-100 mg DHEA: ti, kteří se zúčastnili experimentu, doslova omládli: zvýšila se jejich tělesná síla, zvýšil se sexuální zájem a výkon, snížila se deprese a zlepšil se celkový pocit dobrého zdraví. Byla prokázána zvýšená hydratace pokožky, zastavilo se vysychání pokožky související se stárnutím, u obou pohlaví se zastavila osteoporóza a obnovila se funkce stavby kostní tkáně.