Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní), lidově „rostlinná viagra“

Článek vytvořen: pondělí, 21. března 2016, 13:34.14
Poslední změna: pondělí, 17. října 2016, 10:15.02

Kotvičník zemní pochází z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Dnes planě roste téměř po celé planetě. Kotvičník hraje v tradiční čínské medicíně a áyurvédě důležitou roli už po dlouhá léta. Byl používán při bolestech hlavy, závratích, předčasné ejakulaci a poluci. Antičtí Řekové užívali kotvičník zemní jako močopudný přípravek. Indiáni ho používali jako dezinfekční a protizánětlivý prostředek. Kotvičník byl široce užívaný také při sexuálních dysfunkcích, močových poruchách, při poporodním krvácení a kardiovaskulárních nemocech. Podle tradiční čínské medicíny má kotvičník blahodárný vliv na ledviny a podporuje činnost jater. Dodává pocit pružnosti a má významné antistresové účinky.

Kotvičník je stále předmětem studií, které dokazují jeho široké působení v mnoha oblastech. Působí především v urogenitální oblasti a v produkci pohlavních hormonů. Je považován za jedno z mála účinných bylinných afrodiziak. Stejně jako u člověka i u rostlin znamená vysoká hladina jejich „anabolických steroidů“ mládí a zdraví rostliny, nízká naopak stáří a zánik. „Anabolické steroidy“ rostlin dostaly souhrnné pojmenování fytosteroly. Kotvičník obsahuje vysokou hladinu rostlinných fytosterolů. Pro obsah velkého množství účinných látek se využívá celá rostlina. Obsahuje především sapogeniny (nejznámější je diosgenin), alkaloidy (harman a harmin), bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, apod. 

Kotvičník zemní zvedá přírodní produkci testosteronu přes aktivaci sekrece hormonů a estradiolu, čímž dochází k zlepšení metabolismu organismu a následně k rychlejšímu nárůstu svalové hmoty, zvýšení fyzického výkonu organismu a k rychlejší fyzické a psychické regeneraci. Reguluje hladinu ostatních hormonů a zároveň optimalizuje funkčnost prostaty. Má stimulující účinek na játra, pomáhá přeměně cholesterolu na hormony, které mají za následek vzrůst energie. Je dobře využitelný také u mužů nad 30 let nejen ve vrcholovém sportu, ale i v běžném životě.

Steroidní saponiny obsažené v kotvičníku zvyšují u žen hladinu pregnenolonu (prekurzoru DHEA a dalších steroidních hormonů), progesteronu a hladinu estrogenů. Užívání kotvičníku u žen podporuje pozitivní psychický a emoční stav, odstraňuje potíže spojené s klimakteriem a zvyšuje sexuální apetit.

Využití rostliny je mimořádně široké: snižuje hladinu krevního cholesterolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak, je vynikající při diabetu II. typu, čistí játra, zlepšuje mužskou plodnost, brání zadržování tekutin a vykazuje určité analgetické působení. Potvrdil se také výrazný účinek při různých pohlavních a reprodukčních poruchách. U kotvičníku nebyli prokázány žádné vedlejší nežádoucí účinky ani kontraindikace, přesto není užívání kotvičníku vzhledem k obsahu alkaloidů doporučováno pro osoby mladší 18ti let, těhotné a kojící ženy.