Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Kyslík - elixír života

Článek vytvořen: pondělí, 1. prosince 2014, 12:00.00
Poslední změna: pondělí, 1. prosince 2014, 12:00.00

Bez kyslíku by život nebyl možný. Bez jídla člověk vydrží pár týdnů, bez vody pár dní. Ale bez kyslíku jen pár minut. To poukazuje nejen na to, jak důležitý je kyslík v našem životě, ale i na to, jak musí jeho nedostatek vyvolávat nemoci a zkracovat život. Nedostatek kyslíku výrazně urychluje stárnutí. Jelikož má člověk za normálních okolností k dispozici dost kyslíku, vlastně by po této stránce nemělo jít o žádný problém. Faktem však je, že pro nesprávné a mělké dýchání mnozí lidé trpí nedostatkem kyslíku, a přitom na to ani nepřijdou.

Tělní buňky mohou svou přirozenou životnost v plné míře realizovat jen pod podmínkou, že budou dostatečně zásobovány kyslíkem. To není nijak zajištěno zejména ve stáří, když poklesne vitální kapacita plic; v osmdesátce bývá sotva poloviční. Velmi negativní dopad to má zejména na mozkové buňky, které mají největší spotřebu kyslíku. Protože se neregeneruje, není za ně žádná náhrada když odumřou. Nejlepší výživou pro buňky je čerstvý kyslík. Zlepšuje tělesné funkce, zvyšuje obranyschopnost a podstatně prodlužuje život. To se však dá dosáhnout pouze při optimálním dýchání.

Při dýchání se běžně pohybuje (zvedá se a klesá) hrudní koš a hrudní svalstvo. Při optimálním dýchání dělá tyto pohyby bránice. Když se člověk uvolní, dostavuje se takové (takzvané břišní) dýchání automaticky. Všichni novorozenci bez výjimky dýchají právě takto.Je to zjevně nejpřirozenější způsob dýchání, který po určité době zapomeneme. Brániční pohyb při dýchání podporuje také trávení a kromě toho zajišťuje i sekreci a produkci látek podporujících zdraví. Při břišním dýchání se energie dýchání hromadí v podbřišku, to značí, že její účinek se projevuje hlouběji než v plicích. Rozšiřuje se však, takže vyhoví i vitální kapacitě plic. Díky takovému dýchání se zlepší i držení těla, protože postava se narovná.

Kromě toho se podpoří i sekrece prostaglandinů, hormonálních látek odstraňujících volné radikály, a nastolí se pocit přirozené pohody. Díky břišnímu dýchání v oblasti mozkových vln převládnou alfa vlny a mozek vyprodukuje více endorfinů, který působí mnohonásobně blahodárněji. A především: zaktivizuje síly samoléčby.