Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Graviola (lat. název Annona muricata)

Článek vytvořen: čtvrtek, 15. ledna 2015, 12:11.03
Poslední změna: čtvrtek, 15. ledna 2015, 12:11.03

Protirakovinné výzkumy
Graviola - hlavně listy z tohoto stromu - jsou v posledním období pro jejich obsah protinádorových látek (Annonacenové acetogeniny) cílem intenzivních výzkumů různých výzkumných a vědeckých týmů z oblasti farmacie a medicíny.

Je známo, že i při léčbě rakoviny některé rakovinné buňky přežijí, přičemž si vytvoří rezistenci na použité chemoterapeutika (léková rezistence) a nemoc se po určitém čase znovu objeví. Annonacenové acetogeniny zabraňují vytváření rezistence u rakovinných buněk na acetogeniny a nepoškozují zdravé buňky, čili působí selektivně pouze na rakovinné buňky.

Tradiční využití
Nejvíce využívané a zdokumentované po stránce obsahu látek (fytofarmaka) jsou listy v sušené formě používané jako maceráty, výluhy, čajová směs, tinktury nebo drcený prášek. Sušené listy gravioly byly domorodým obyvatelstvem v místě výskytu tohoto stromu využívány k léčebným účelům od dávné minulosti, a to zejména pro léčbu rakoviny, různých nádorů, virových a bakteriálních chorob, ke snížení teplot, na úpravu krevního tlaku, jako sedativum, antidepresivum.

Zjištěné fytofarmaka
V průběhu posledních deseti let intenzivního výzkumu bylo izolovaných a prokázaných cca 35 annonacenových sloučenin a biologicky aktivních látek, které vykazovaly selektivní toxicitu na nádorové buňky bez výrazného poškození zdravých buněk při nejméně devíti typech rakoviny. Během výzkumů se prokázalo, že prozatím syntetická produkce annonacenových sloučenin nacházejících se přirozeně v listech gravioly je nebo příliš drahá nebo nezvládnutelná a látky přirozeně obsažené v listech nemohou být předmětem patentů.

Mezi dosud objevené látky a sloučeniny skupiny anonacenových acetogeniny v graviole patří annonacin, annomonicin, annomuricin, cis-annonacin, annonacinone, muracin, annocatalin, gigantetrocinone, muricapentocin, annonahexocin, corossolone, annomontacin annomutacin, cis-corossolone, annopentocin, muricoreacin, murihexol, rolliniastatin , donhexocin, corepoxylone, sabadelin, javoricin, montecristin, gigantetrocin, xylomaticin, iso-anonacin, robustocin, coronin, cohibin a další bioaktivní fytochemické látky jako cafelic acid, GABA, procianidin, reticuline, campestero, muricinin, scyllitol, HNC, Xylose-Celulose , muricin, campesterol, Citrulline, coreximine, Malic acid, annonain, Anonym, anomurine, amyloid, annonain, coclaurine, squanotacín, molvizarín, bullatacín, uvaricín.

Některé acetogeniny byly úspěšně s pozitivním účinkem testovány na nádorových buněčných liniích lidských karcinomů plic, tlustého střeva, prostaty, slinivky, prsu, hrtanu, přičemž dochází k apoptóze nádorových buněk (programová buněčná smrt).

V různých zemích výskytu gravioly jako USA, Kuba, Peru, Panama, Brazílie, Kamerun, Malajsie a dalších se hlavně listy využívají v léčitelství k léčbě různých nemocí jako rakovina, různé nádory, artritida, deprese, revmatismus, horečky, trávení, nachlazení, astma , plísňové infekce, hypertenze, poruchy funkce jater, průjmy, odčervování, odparazitovanie, kašel, diabetes a jiné.

Graviola (Guanabana) - Annona muricata blokuje přísun ATP do nádorových buněk. Působí bakteriostaticky a antimykoticky. Snižuje krevní tlak. Působí také jako antidepresivum, antimutagenní, antikonvulzivní, insekticidní a jako gastrointestinální a děložní stimulátor. Graviola se používá jako podpůrná terapie při nádorových onemocněních. Dále se používá při léčbě depresivních stavů a při hypertenzi. Působí blahodárně na trávicí trakt a používá se při parazitárních onemocněních trávicího traktu.

Pozitivní účinky: Graviola pomáhá při poruchách trávicího traktu, snižuje vysoký krevní tlak, snižuje riziko vzniku bakteriálních a virových onemocnění, má protiparazitární účinky, protinádorovými vlastnostmi a selektivní toxicitou působí proti různým typům rakovinových buněk, působí jako nervové sedativum a antidepresivum, upravuje srdeční rytmus, pomáhá při zánětech dýchacích cest, chřipce, kašli a horečce, používá se ke snížení teplot a na úpravu krevního tlaku.