Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Víte, co ukrývá koření?

Článek vytvořen: pondělí, 28. září 2015, 18:40.14
Poslední změna: pondělí, 21. března 2016, 21:47.35

Až do teď jen málo lidí si bylo vědomo výhod pepře. Jeho vrchní vrstva (zodpovědná za výraznou kořeněnou chuť) představuje významný nástroj v boji proti obezitě. Indičtí vědci vysvětlují, že zeštíhlující účinek piperinu vyplývá z jeho přirozených schopností redukovat tukovou tkáň. Zlepšuje trávení a zabraňuje tvorbě nových tukových buněk, díky tomu tělo nemá kde ukládat kalorie. To je důvod, proč piperin může být široce používán v boji proti nemocem spojených s obezitou. Piperin zvyšuje sekreci žaludečních šťáv (žaludku, slinivky, střeva), čímž zjednodušuje a urychluje proces látkové výměny. Inhibuje tvorbu nových tukových buněk a účinně zabraňuje zpětnému hromadění zbytečných kalorií, a tak redukuje tukovou tkáň.

Kolik piperinu je v pepři? Proces extrakce alkaloidů - piperinu - ze zrnek pepře probíhá v laboratorních podmínkách. Vědci poukazují na to, že hodně pepře v jídle nestačí, aby někdo zhubl. Pokud byste chtěli využít zeštíhlující vlastnosti piperinu, bylo by třeba očistit od skořápky 120 zrnek pepře a každý den zkonzumovat toto množství. V domácím prostředí to není možné. Naštěstí piperin můžete přijímat ve formě doplňků stravy. Na trhu se objevuje stále více přípravků s piperinem, ale ne všechny jsou stejně účinné. Můžete si sami korigovat, jak rychle dojde ke ztrátě kilogramů, protože čím vyšší je procentuální koncentrace piperinu, tím je zeštíhlující efekt silnější. Nejběžnější na trhu jsou výrobky s 60-90% obsahem piperinu, ale jsou dostupné také výrobky s 95% obsahem.

DEMETER kvalita: Na mnoha bioproduktech můžete najít označení kvality slůvkem DEMETER. Je to označení biopotravin, které splňují mnohem přísnější normy pro certifikaci než normy EU. Například Brussel povoluje na jedné zemědělské farmě zpracovávat část produkce v bio kvalitě a část konvenčním způsobem, při Demeter farmách to není možné. Demeter-zemědělci jsou ekoproducenti z přesvědčení. Celou farmu chápou jako jeden organismus. Chovají jen tolik zvířat, kolik krajina unese. Neplatí zde jen povinnost, že krmivo musí být v bio-kvalitě, ale minimálně 50% z něj musí pocházet z vlastní produkce. Demeter-farmy chápou lidi, zvířata, rostliny a půdu jako jeden celek. Zvířata, a především krávy, hrají ústřední roli v chodu farmy. Např. v Demeter hospodářství se upouští od bolestivého odstraňování rohů u krav. Krávy s rohy totiž produkují obzvlášť hodnotné mléko. Dokonce se ukazuje, že lidé, kteří alergicky reagují na kravské mléko, s Demeter mlékem nemají žádné problémy. Bio-zemědělci posilují úrodnost půdy látkami podobnými homeopatikam. Pozitivní vliv těchto bio-dynamických preparátů na půdu a rostliny byl vědecky prokázán. Výrobky označené jako DEMETER jsou vlajkovou lodí bio-trhu.