Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Vitamín B9: Syntetická forma versus biologicky aktivní forma kyseliny listové (5-MTHF, metyltetrahydrofolát)

Článek vytvořen: pondělí, 23. dubna 2018, 11:19.38
Poslední změna: pondělí, 23. dubna 2018, 11:19.38

Kyselinu listovou, ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, potřebujeme k životu. Je nezbytná pro dělení buněk a tvorbu červených krvinek. Pomáhá snižovat únavu při stavech z vyčerpání, přispívá ke správné funkci imunitního systému a příznivě ovlivňuje psychiku. V těhotenství působí zvýšený příjem kyseliny listové jako účinná prevence vývojových vad u miminka.

Kyselina listová a metyltetrahydrofolát (5-MTHF) jsou dvě různé látky. Spotřebitelé, lékaři i odborníky na výživu je často vzájemně zaměňují - většinu nevědomě, ale existují některé důležité rozdíly mezi těmito dvěma látkami.

Člověkem vyrobená forma vitamínu B9 je syntetická forma kyseliny listové, která se nachází se ve většině doplňků. Tělo ji musí nejprve pomocí enzymů přeměnit v játrech na konečnou bioaktivní formu 5-MTHF (metyltetrahydrofolát). U starších osob jsou často tyto enzymy málo aktivní a přeměna kyseliny listové v játrech nemusí být dostatečně účinná. Nepřeměněná část pak pokračuje v cirkulaci v těle, což vede k nepřirozeným koncentracím této syntetické látky. To může způsobit různé nežádoucí účinky.

Biologicky aktivní forma kyseliny listové – metyltetrahydrofolát (5-MTHF), na druhé straně, je neznámá, ale přirozená forma, která se nachází i v potravinách. Vzhledem k tomu, že MTHF, na rozdíl od syntetické formy kyseliny listové, nemusí být nejdříve přeměněn v játrech, je jeho biologická dostupnost mnohem vyšší.

Sublinguální tablety ve fialovém skle. Biologicky aktivní kyselina listová ve formě sublinguálních tablet umožní lepší vstřebatelnost přes sliznici v ústech. Ochranu kvality zajistí balení ve fialovém skle, které působí jako přirozený filtr, protože propouští právě tu část slunečního světla, která chrání a zlepšuje kvalitu citlivých substancí.

Mnoho lidí má problém s nedostatkem kyseliny listové. Netýká se to i vás?