Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Melatonin versus Covid-19

Článek vytvořen: čtvrtek, 10. prosince 2020, 14:40.03
Poslední změna: čtvrtek, 10. prosince 2020, 14:43.54

Melatonin a jeho úloha při virových onemocněních

Některé z nejnovějších výzkumů se zaměřují i ​​na použití melatoninu jako možné doplňkové léčby COVID-19. Není to poprvé, co se tento hormon používá v boji proti virovým infekcím. Melatonin je znám především díky své roli při regulaci cyklu spánek-bdění a jako pomoc pro zlepšení kvality spánku. Po celá desetiletí se melatonin také zkoumal pro svou potenciální roli při léčbě virových onemocnění. Výzkumy využití melatoninu jako antivirové léčby pokračují dodnes. Antioxidační vlastnosti melatoninu pomáhají bojovat proti volným radikálům a snižují tak oxidační stres, proto se odborníci zaměřují na použití melatoninu při léčbě COVID-19, který jako každá virová infekce zvyšuje v těle oxidační stres.

Vědci z Clevelandské kliniky (stát Ohio) publikovali studii v renomovaném časopise PLOS Biology, která naznačuje, že hormon melatonin může představovat terapeutickou možnost léčby Covid-19. Autoři studie píší o téměř 27000 osobách, které se nechali testovat na Covid-19. Z nich bylo pozitivně testovaných 8274, přičemž byla nápadná jedna charakteristika: "Zjistili jsme, že užívání melatoninu přineslo o 28% nižší pravděpodobnost pozitivního výsledku laboratorního testu na Sars-CoV-2".

Melatonin má antioxidační a protizánětlivé účinky a pomáhá posilovat imunitní systém. Podávání melatoninu může pomoci udržet pod kontrolou virovou infekci, jakou je COVID-19, takže se nepromění v život ohrožující stav. Mezitím hormon také chrání organismus, protože imunitní systém je silnější a může účinněji bojovat proti patogenu. Ale i když laboratorní výzkum ukázal slibné výsledky, jsou zapotřebí ještě další klinické studie. Proto je i nadále aktuální dodržování bezpečnostních pokynů, aby se zabránilo přenosu nákazy.