Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Využití molekulárního vodíka pro lidský organismus - terapie molekulárním vodíkem

Článek vytvořen: středa, 21. června 2017, 14:31.29
Poslední změna: pondělí, 26. února 2018, 18:44.21

Proč stárneme? Proč jsme nemocní? Může za to tzv. oxidativní stres. Jedná se o jednu z hlavních příčin většiny civilizačních onemocnění, rakoviny a procesu stárnutí. Pokud trpíme tímto typem stresu, v našem těle obvykle převažují toxiny a jiné patogeny.

Zemská atmosféra se skládá z přibližně 21% kyslíku. Kyslík má schopnost být přítelem i nepřítelem. Všechny živé tvory ho potřebují k dýchání, a proto je kyslík nezbytnou součástí života na Zemi. Nicméně 2-5% veškerého kyslíku, který dýcháme, se změní na volné radikály. Volné radikály jsou molekuly, kterým chybí elektrony a budou je brát z čehokoliv kolem sebe včetně DNA, buněčných membrán, tuků a bílkovin. Volné radikály způsobují oxidaci, která je také známá jako oxidativní stres. Oxidaci můžeme pozorovat při každodenních jevech (slupka chrání jablko před oxidací a jablko vypadá čerstvě, pokud se však slupka poruší, buňky jablka se dostanou do styku se vzduchem a kyslíkové molekuly je začínají poškozovat, jablko začíná hnědnout podobně, jak se vytváří rez na kovu).

Oxidace probíhá také v našem těle. Oxidativní stres se dává do souvislosti s 90% všech nemocí. Zapříčiňuje také zužování cév, záněty, artritidu, nemoci plic, srdce, ledvin, dnu, cukrovku, stárnutí pokožky, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, ale i rakovinu a stárnutí organismu.

Oxidativní stres je výsledkem porušení rovnováhy na různých úrovních v buňce a je způsoben převahou prooxidačních faktorů v organismu nad antioxidačními faktory.

Jaký je nejlepší způsob eliminace oxidativního stresu? Co můžeme udělat, abychom zabránili onemocnění a žili zdravější život?

Od roku 2007 bylo provedeno mnoho výzkumů, které potvrdily pozitivní účinky molekulárního vodíku při onemocněních způsobených oxidativním stresem spojených se záněty a s chorobnými procesy buněčného metabolismu. Molekulární vodík radikálně zlepšuje kvalitu života chorobných stavů spojených s léčebnými terapiemi (chemoterapie, radioterapie atd.). Bylo provedeno více než 300 výzkumných studií, které ukazují všestrannost a účinnost molekulárního vodíku jako účinnou léčebnou metodu pro mnoho nemocí. Vodík H2 byl také prokázán jako účinný nástroj pro sportovce v oblasti výkonnosti i zotavování.

Metody využití molekulárního vodíku

Lze ho inhalovat, pít rozpuštěný ve vodě (vodíková voda), koupat se ve vodíkové vodě, přijímat vodík intravenózní injekcí rozpuštěný ve fyziologickém roztoku, kapat tento roztok do očí a zvýšením střevní produkce H2 střevními bakteriemi. Pitná voda obsahující molekulární vodík je nejpraktičtějším a nejefektivnějším způsobem, jak odstranit volné radikály a oxidativní stres.

Proč je molekulární vodík účinný? Co ho odlišuje od jiných antioxidantů, které neutralizují volné radikály?

  1. Nejsilnejší antioxidant bez vedlejších účinků. Molekulární vodík jako nejmenší molekula ve vesmíru může proniknout hluboko do buněk, kde se jiné antioxidanty nedostanou. Pro ilustraci: Molekulová hmotnost (MH) vodíku je 2 a MH následujících antioxidantů: MH koenzymu Q10 je 863, MH vitaminu E je 431, MH glutathionu je 309, MH katechinu 290, MH vitaminu C je 176. Molekulární vodík proniká také do mitochondrií, aby eliminoval volné radikály přímo u jejich zdroje a jako nejmenší molekula snadno proniká krevní mozkovou bariérou, aby se eliminovaly volné radikály v mozku. Molekulární vodík H2 je nejsilnější antioxidant, ale na rozdíl od většiny antioxidantů nemá žádné vedlejší účinky.
  2. Vodík selektívně eliminuje pouze škodlivé volné radikály.
  3. Jak molekulární vodík funguje v lidském těle. Vodík neutralizuje volné radikály, přeměňuje je na vodu a neponechává přitom žádné vedlejší produkty. Když se voda (pitím, koupáním) dostane do těla, trvale odstraňuje jeden z nejnebezpečnějších volných radikálů - hydroxylový – tak, že bude reagovat s kyslíkem z hydroxylové skupiny •OH a vytvoří neškodnou vodu, kterou tělo vyloučí ven dýcháním, pitím a močem: 2•OH + H2 = 2 H2O. Neustále odstraňování nejnebezpečnějších radikálů z lidského těla je zásadní pro udržení optimálního lidského zdraví a kvality života.
  4. Molekulární vodík produkuje negativní oxidačně-redukční potenciál v těle, díky kterému se zvyšuje schopnost organismu bojovat s volnými radikály a oxidativním stresem. Molekuly vodíku aktivují gen zodpovědný za tvorbu antioxidačních enzymů (kataláza, glutathionperoxidáza), které eliminují obrovské množství všech volných radikálů. Právě tento proces je považován za nejsilnější ochranu proti oxidativnímu stresu.
  5. Několik příkladů onemocnění, ve kterých má molekulární vodík pozitivní účinek: diabetes mellitus 2. typu, zánět slinivky břišní, zánět jater, zánět střev, autoimunitní onemocnění (alergie, roztroušená skleróza), metabolický syndrom, obezita, regulace krevního tlaku (hyper- i hypotenze), ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, mozkové příhody, ateroskleróza, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, poruchy spánku, glaukom, nedoslýchavost, záněty (všechny), překyselení organismu, onkologická onemocnění, ochrana ledvin po transplantaci, po chemoterapii, rychlé odbourání kyseliny mléčné ze svalů po fyzické námaze, omezuje bolesti zubů na minimum, urychluje regeneraci organismu, posiluje imunitu.

Molekulární vodík v léčivých pramenech

Už v 20. století se ukázalo, že nejen díky obsaženým minerálům má voda léčivé účinky, ale také díky těkavým plynům rozpuštěným ve vodě. V našich moderních plastových lahvích uniknou tyto plyny z vody již krátce po jejich naplnění, především však uniká drahocenný vodík, který je typický pro mnoho léčivých vod.

V různých částech světa se nacházejí uzdravující prameny: Lurdy (Francie), Tlacote (Mexiko), v Indii, Keni, Nordenau (Německo). Voda má příznivé účinky na chronické bolestivé stavy, revma, kožní nemoci, poruchy krevního oběhu. Japonští vědci studovali vodu z těchto pramenů a zjistili, že má zcela specifickou molekulární stavbu. Je schopná vylučovat volné elektrony, které na sebe v lidském těle navážou volné radikály, působí tedy antioxidačně a chrání buňky před škodlivinami. Tyto zázračné vody obsahují molekulární vodík v koncentraci 0,08 ppm v Lurdech, Tlacote 0,042 ppm, Nordenau 0,02 ppm. Také v blízkosti jeskyní, kde tyto prameny vyvěrají, obsahuje vzduch vyšší podíl molekulárního vodíku. To vysvětluje, proč voda z těchto pramenů účinkuje pouze tehdy, pokud se pije na místě: účinek se zesiluje vdechováním přítomného molekulárního vodíku. Naopak molekulární vodík během přepravy velmi rychle vyprchá.

Produkty generující molekulární vodík