Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Porucha metabolismu homocysteinu - důležitého ukazatele zdraví

Článek vytvořen: středa, 27. ledna 2016, 21:16.20
Poslední změna: úterý, 20. září 2016, 11:05.52

Homocystein je aminokyselina obsahující síru, která je v těle jen krátkodobým meziproduktem metabolismu. Vzniká jako meziprodukt z jiné aminokyseliny, tzv. methioninu, který získáváme z mnoha běžných potravin obsahujících bílkoviny. Homocystein rychle vzniká a zas rychle zaniká: buď se znovu remetyluje na methionin, nebo se přemění na potřebnou aminokyselinu - cystein. Při přeměně homocysteinu na cystein je významná součinnost vitamínů B6B12 a kyseliny listové (B9), které fungují jako koenzymy, což potvrdil i Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Pokud je těchto vitaminů v organismu nedostatek, homocystein zůstává v krvi, kde způsobuje problémy.

Protože v současné době se již v naší stravě ani v půdě nenachází dostatek B-vitamínů a dalších minerálů, tento rytmus se naruší a homocystein se začne hromadit. Také nadbytek tuku ve stravě se podílí ve značné míře na vzniku vysoké hladiny homocysteinu. Koncentrace homocysteinu v krevní plazmě je ve srovnání s jinými aminokyselinami nízká, ale i mírné zvýšení koncentrace představuje riziko kardiovaskulárních a neurodegenerativních onemocnění, osteoporózy i onkologických onemocnění. Homocystein je dokonce zodpovědný za vážné poruchy menstruačního cyklu, neschopnost otěhotnět a potraty. Mohou se vyskytovat problémy s pamětí a poruchy prokrvení. Homocystein zvyšuje viskozitu krve, co může zapříčinit tvorbu sraženin a poruchy srážlivosti. Potvrdila se i riziková souvislost s věkom podmíněnou makulární degenerací.

Hladina homocysteinu se zvyšuje s přibývajícím věkem: ve věku 50 let má cca 50% populace vysokou hladinu homocysteinu a až 90% lidí nedostatek kyseliny listové. Z toho lze snadno usoudit, že naše strava v této oblasti není dostačující. Nedostatek kyseliny listové je přitom nejčastějším vitaminovým nedostatkem v Evropě, protože při zpracování potravin se vitamin B9 rychle ztrácí. Během těhotenství může nedostatek kyseliny listové způsobit různé komplikace: potrat, předčasný porod, různé malformace dítěte. Kyselinu listovou tělo vyžaduje pro zajištění normální krvetvorby, při procesu dělení buněk a velmi důležitá je i pro vývoj nervové soustavy plodu. Vitaminy B6B12 zase přispívají k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální funkci imunitního systému a k tvorbě červených krvinek. Navíc vitamin B12 je důležitý pro vegany, protože B12 se v ovoci ani zelenině nenachází.

Hladina homocysteinu se vyšetřuje z krve. Dnes již mnoho lékařů v Evropě (hlavně v Německu) testuje homocystein při vyšetření krve spolu s ostatními parametry. Ideální hodnota je 5 µmol / l, ale u starších lidí je tato hodnota obtížně dosažitelná, proto je uspokojivá hodnota i do 8 µmol / l. Riziko vážného ohrožení života přitom podle společného výzkumu norských, německých a amerických vědců představuje hladina 14 µmol/l. Rizikové skupiny jsou především: ženy po menopauze, osoby nad 45 let, diabetici, lidé s nedostatečnou výživou, kávičkáři, alkoholici, lidé užívající pravidelně léky, s vysokým krevním tlakem, s nadváhou, s nedostatkem pohybu, žijící v ustavičném stresu, těhotné ženy.

Vysoká hladina homocysteinu urychluje stárnutí, poškozuje tepny, způsobuje oslabení imunitního systému, zvyšuje bolesti a záněty. Podobně jako cholesterol poškozuje cévní stěny, ktoré strácejí svou elasticitu. Bojovat s homocysteinem je však jednodušší než bojovat s cholesterolem - zatímco vysoká hladina cholesterolu vyžaduje radikální změnu jídelníčku, vysokú hladinu homocysteinu můžeme normalizovat, když dodáme organismu látky, které hrají důležitou roli v metabolismu homocysteinu: vitaminy B-skupiny: B6kyselinu listovou (B9) a vitamin B12.

Doporučuje se také konzumovat zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený ječmen, rostliny aloe), které ve své přirozené formě obsahují všechny vitamíny, stopové prvky, minerály, aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny a enzymy. Jezte zdravé tuky a oleje, do vašeho jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu, přijímejte kvalitní bílkoviny, volně žijící ryby, luštěniny a malá množství ořechů a semínek. Nepijte více než jeden šálek kávy nebo čaje denně. Nepijte více než jednu sklenici piva nebo vína denně. Vyhýbejte se stresu. Nekuřte. Solte s mírou.

Více o vitaminu B12 v článku Bioaktivní vitamin B12 (Sublingual) ve formě metylkobalamínu.