Navštivte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupní košík je momentálně prázdný
Přihlaste se
Nový zákazník? Zaregistrujte se
Vytisknout článek

Získejte zpět svou imunitu.

Článek vytvořen: středa, 14. října 2020, 18:07.06
Poslední změna: čtvrtek, 15. října 2020, 20:26.11

Správnou funkci imunitního systému můžeme ovlivnit jednak životosprávou (zdravá a kaloricky přiměřená strava, čerstvé potraviny, dostatečný pitný režim, nekouřit, omezit alkohol, každodenní pohyb a pobyt na vzduchu, správné hygienické návyky), ale i dostatkem základních vitamínů, minerálů a stopových prvků. I snížení hmotnosti v případě nadváhy velmi napomůže, protože nadváha a obezita také zhoršují imunitní odpověď organismu na jakékoliv virové či bakteriální onemocnění.

Získat zpět imunitu můžete také pomocí přírodních antibiotik, antivirotik, anthelmintik, probiotik a medicinálních hub.

Probiotika jsou živé kultury mikroorganismů - nejčastěji jsou to Laktobacily, bifidobakterie a jiné, které normalizují střevní flóru, působí preventivně proti infekcím střeva a v dlouhodobých studiích má jejich podávání ochranný účinek i proti alergiím.

Medicinální houby obsahují řadu bioaktivních složek, díky nimž jsou houby tak vysoce účinné. Nejdůležitější složkou jsou polysacharidy (řadíme mezi ně i betaglukany), které jsou silným stimulátorem imunitního systému. Jsou v nich obsaženy i steroidy (ergosterol - biologický prekurzor vitamínu D), triterpenoidy (mají cytostatické účinky, snižují krevní tlak a hladinu lipidů v krvi), vitamíny skupiny B (kyselina pantothenová B5, riboflavin B2, niacin B3) a vitamin E, flavonoidy a jejich sloučeniny s protizánětlivými a antioxidačními účinky, enzymy, vláknina, minerální a stopové prvky (selen, měď, draslík), lipidy a pod. Houby neobsahují cholesterol a mají nízkou energetickou hodnotu.

Medicinální houba reishi je základním prostředkem v přírodní léčbě a prevenci onemocnění. Je velmi vhodná pro pacienty s různými zánětlivými onemocněními. Reishi obsahuje přes 100 druhů triterpenoidů, které spolu dokáží ochraňovat imunitní systém a dokonce chrání i DNA před poškozením způsobeným radiací.

K normální funkci imunitního systému přispívají i vitamíny a minerály.

Podle posledních výzkumů jedním z nejsilnějších aktivátorů imunitního systému je vitamin D, hlavně jeho forma - vitamin D3, který vzniká v kůži účinkem UV záření, a jeho dalším zdrojem jsou potraviny živočišného původu (zejména ryby, rybí olej a vejce). Podle posledních studií má více než polovina populace nedostatek vitaminu D a asi čtvrtina má extrémně nízkou úroveň vitamínu D. Váš imunitní systém nebude pracovat, pokud nebude biochemicky aktivován vitaminem D. Pokud se setkáte s chřipkou ve stavu nedostatku vitaminu D, bude váš imunitní systém proti chřipce bezbranný. Je dokázáno, že abnormálně nízké úrovně vitamínu D jsou spjaty s celým spektrem onemocnění, včetně rakoviny, osteoporózy, cukrovky, kardiovaskulárních a autoimunitních onemocnění. I současná doba prokázala, že pacienti, kteří měli dostatek vitaminu D v organismu, měli výrazně nižší podíl komplikací při onemocnění COVID-19.

Vitamín C je mimořádně důležitý vitamin, který pomáhá udržovat normální činnost imunitního systému: pomáhá při ochraně buněk před oxidativním stresem, přispívá k normální tvorbě kolagenu a také k udržování normálního stavu chrupavek, kostí, cév, dásní, zubů a pokožky. Většina živočichů si dokáže vytvářet vlastní vitamin C, člověk je odkázán na jeho externí příjem ve stravě: buď prostřednictvím ovoce a zeleniny, nebo v doplňcích stravy. Doporučené denní dávky nestačí k udržení dobrého zdraví, optimální denní příjem je vyšší a v čase stresu a nemoci spotřeba několikanásobně stoupá.

Vitamíny B skupiny: B6, B9 a B12 pomáhají snižovat vysokou hladinu homocysteinu, která je zodpovědná za oslabení imunitního systému, za rychlejší stárnutí, poškození tepen, bolesti a záněty. Hladina homocysteinu se zvyšuje s přibývajícím věkem: ve věku 50 let má cca 50% populace vysokou hladinu homocysteinu a až 90% lidí nedostatek kyseliny listové (vitamin B9).

Na budování, posilování a správném fungování imunitního systému se podílejí i minerály a stopové prvky: zinek (nedostatek zinku má za následek zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním), selen (působí jako antioxidant a jeho nedostatek v těle může vyvolat oxidační stres), jód - skvělý pomocník pro podporu imunitního systému a správnou činnost štítné žlázy. Hormonový systém, kam patří i štítná žláza, tvoří spolu s imunitním a centrálním nervovým systémem supersystém, který zajišťuje rovnováhu organismu. Léčbu bakteriálních a virových infekcí podporuje také draslík.

Tip: Zinek zajímavou vlastnost navázat se na speciální enzymy, které blokují množení viru. K tomu ale potřebuje takříkajíc "partnera", který mu pomůže překonat buněčné membrány viru. Tím partnerem mohou být: zelený čaj, černý bez nebo kvercetin (silný antioxidant). Tyto jednoduché prostředky: zinek (30 mg) a šálek zeleného čaje denně vám pomohou ochránit se před šířením viru a zabránit vážnému průběhu onemocnění.

Pokud se rozhodnete dát očkovat proti viru chřipky, užívejte dva týdny před a dva týdny po očkování spolu s jinými vitaminy i vitamín E, čímž se zlepší odpověď organismu na podanou vakcínu.

Imunitu lze podpořit i alternativní medicínou (akupunkturou, biorezonaciou) a vhodnou detoxikací organismu, protože zdravý trávicí trakt je základní podmínkou dobře fungující imunity. Dobrá imunita je totiž základem zdravého života a dá se trénovat v každém věku.